Софіївський комунальний дошкільний навчальний заклад "Берізка"

Сторінка музкерівника

Музика, як казка, музика — жива. І не треба серцю будь-які слова.Музика, як сонце, гріє нам серця,

Їй нема початку і нема кінця.

Хороший учитель – це насамперед людина, яка любить дітей, знаходить радість у спілкуванні з ними, вірить у те, що кожна дитина може стати доброю людиною, вміє дружити з дітьми, бере близько до серця дитячі радощі і прикрощі, знає душу дитини, ніколи не забуває, що й сам він був дитиною.

Василь Сухомлинський

Дитина дошкільного віку – це маленька людина з відчуттям природного відкриття світу. Вона здатна творити яскраво й талановито, якщо будуть для цього сприятливі умови. Одним із таких розвитків є дитяча творчість за допомогою музики.

З вітерцем легенько ми гуляємо,

Гілочки на дереві гойдаємо.

Розвиткові дитячої творчості за допомогою музики сприяє імпровізація. Вона дає змогу імітувати природність самого життя. Імпровізація може застосовуватись у двох напрямках фантазування. Це можуть бути: імпровізація з музичними звуками та імпровізація під музику. В імпровізації під музику виділяють графічний і пластичний види музичного фантазування. Можна по-різному називати такий вид діяльності.

Музично – дидактичні ігри

Молодший дошкільний вік

Гра «Чарівна торбинка»

Мета : виявити вміння дітей порівнювати музичні звуки за висотою і тембром звучання та зіставляти їх зі звуками навколишнього середовища .

Обладнання : невелика кольорова торбина , музичні інструменти ( барабан , бубон , металофон , дзвіночок , брязкальце ) .

Методика проведення гри . Музичний керівник із чарівної торбинки дістає будь – який інструмент , грає на ньому й запитує дитину : « Що нагадує цей музичний звук ?»

Наприклад :

Барабан - Грім чи спів пташок ?

Бубон - Шурхіт листя чи грім ?

Металофон  - Дощик чи вітер ?

Гра «Що звучить ?»

Мета : виявити вміння дітей розрізняти музичні іграшки _ інструменти на слух за тембром звучання , знання їх назв ( брязкальця , бубон , барабан , металофон , сопілка , дзвіночок ) .

Обладнання : музичні інструменти ( барабан , бубон , металофон , сопілка , дзвіночок , брязкальце ) , ширма .

Методика проведення гри . Музичний керівник за ширмою грає на музичному інструменті та запитує у дитини : «Який  музичний інструмент звучить ?»

Якщо дитина не може відповісти , музичний керівник ще раз пропонує послухати . Якщо й цього разу дитина не може назвати інструмент , то музичний керівник пропонує знайти серед музичних інструментів , які розкладені за ширмою , той , який звучав .

сканирование0008

Гра «Сонечко і дощик»

Мета : виявляти вміння дітей  сприймати та розрізняти різний характер музики ( весела , сумна ) .

Обладнання : картинки із зображенням сонечка – «весела» музика і  хмаринки - «сумна» музика .

Музичний репертуар : «Сонечко» , муз. М. Раухверга ; «Прогулянка і дощик» , муз. А . Філіпенка .

Методика проведення гри . Дітям роздають по дві картинки із зображенням «сумної» хмаринки та «веселого» сонечка . Діти слухають музичний твір , визнають характер музики ( веселий або сумний ) ,піднімають картинку , що відповідає характеру музики .

Гра «Лялька танцює і відпочиває» .

Мета : виявити вміння дітей розрізняти музику за темпом ( швидка чи повільна ) , динамікою ( голосна чи тиха ) .

Обладнання : лялька – іграшка .

Музичний матеріал : «Колискова» , муз . Я . Степового ; «Гопак» , муз . Я . Степового .

Методика проведення гри . Дітям роздають іграшки – ляльки . Лунає музика . Якщо вона тиха , повільна , спокійна , лагідна – діти колишуть ляльку , а якщо швидка , гучна , весела бадьора – діти танцюють із нею .

Гра «Хто у гості прийшов ?»

Мета : виявити вміння дітей співати природнім голосом доступні за змістом пісні різного характеру в діапазоні «ре – ля» , чітко вимовляти слова .

Обладнання : іграшки «котик» та «півник» .

Музичний репертуар : українська народна пісня «Котику сіренький» , пісня «Півник» , муз . В . Вітліна , сл. . А . Пасової .

Методика проведення гри . Педагог запрошує дітей подивитися , хто до них у гості прийшов . Коли вітаються з котиком – звучить мелодія пісеньки «Котику сіренький» , коли з півником – мелодія пісні « Півник» . Педагог розповідає дітям , що тваринки прийшли послухати про себе пісеньки . До кого доторкнеться тваринка , треба заспівати пісеньку про цю тваринку .

Гра «Впізнай та заспівай пісеньку»

Мета : перевірити вміння дітей упізнавати знайомі пісеньки та передавати у співах мелодію .

Методика проведення гри .

1 етап . Педагог пропонує дитині прослухати по черзі декілька знайомих мелодій пісень . Дитині необхідно згадати назву музичного твору або якусь фразу із пісні .

2 етап . Педагог пропонує дитині проспівати знайому пісню за музичними фразами , виявляючи особливості вокальних навичок . Співати без напруження , протяжно  не поспішаючи , виразно вимовляючи слова .

Гра «Веселий концерт»

Мета : визначити навички дітей співати в ансамблі , не відстаючи й не випереджаючи один одного .

Методика проведення гри . Педагог поділяє дітей на невеликі групи та пропонує провести концерт . Кожна група дітей виконує знайому пісню з музичним супроводом .